Zarabianie

Zarabianie na streamowaniu/jutubowaniu to jeden z najczęściej poruszanych tematów. W poniższym tekście postaram się wam przybliżyć kilka form zarabiania. Znacie inne? Napiszcie o nich w komentarzu a na pewno je dodam. Czemu chciałbym zawrzeć w tym poradniku jak najwięcej źródeł dochodu? Ponieważ z doświadczenia wiem, że nawet regularnie streamując na Twitch.tv ~168h miesięcznie (tyle ile normalny etat w pracy) i mając ilość widzów oscylującą w granicach 1000-2000 nie będziecie w stanie osiągnąć dochodów na poziomie Polskiej średniej krajowej… Co w takim wypadku mają zrobić osoby, które chcą poważnie zabrać się za tego typu działalność, a ich średnia liczba widzów nie zbliżyła się nawet do 1000 osób? Dodatkowo zarobki z takich źródeł jak Twitch czy YouTube przychodzą do nas z około 2 miesięcznym opóźnieniem. Oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek problemów (zamknięcie serwisu, ban, nie wiadomo co) nie tylko możemy utracić naszą „wypłatę” za aktualny miesiąc ale również za dwa wstecz. Nie jest to przyjemne o czym sam się przekonałem (zamknięcie serwisu streamerskiego GameCreds, czasowa blokada konta AdSense). W obliczu nie zbyt wysokich zarobków i możliwości ich utraty powstaje potrzeba dywersyfikacji (zróżnicowania) źródeł dochodu. Na szczęście internet daje nam wiele możliwości zarabiania 🙂

 Reklamy Twitch/HitBox

Partner Twitch.tv

Podstawowa forma zarabiania na streamach. Polega ona na puszczaniu przez streamera reklam, za które następnie dostaje on wynagrodzenie zgodne z umową. W przypadku Twitch.tv wynosi ono 3,5$ za 1000 wyświetleń reklamy. Niestety nie sposób przeliczyć tego mnożąc ilość osób na streamie przez tą stawkę. Prawidłowo puszczając 6 reklam (3 min) dla 1000 widzów zarobek powinien wynieść 21$. Niestety nie jest on nawet zbliżony do tej kwoty i wynosi bliżej 2,1$ niż 21$ 😉 Należy pamiętać, że możliwość uruchamiania bloków reklamowych zarezerwowana jest wyłącznie dla partnerów serwisów streamerskich, a wymagania na partnera nie są małe.

Program partnerski Twitch

Program partnerski HitBox

Subskrypcje Twitch/Hitbox

Subskrypcje Twitch.tv

Kolejna forma zarabiania na swoim streamie to płatne subskrypcje.  Płatne subskrypcje to dodatkowa opcja dla partnerów Twitch/HitBox udostępniana wybranym partnerom (kiedyś tylko tym największym, aktualnie chyba większości;) ). Głównym benefitem z bycia subskrybentem jest wyróżnienie takiej osoby na czacie poprzez ikonę streamera przed jego nickiem oraz możliwość używania emoticonów stworzonych przez streamera. W serwisie Twitch.tv koszt subskrypcji wynosi 5$/miesiąc z czego streamer standardowo dostaje 2,5$.

 Reklamy YouTube

AdSense

Jeśli mówimy już o zarobkach streamera dodam jeszcze punkt o zarabianiu na YouTube. Będąc streamerem warto założyć swój kanał YouTube chociażby po to, aby umieszczać na nim najciekawsze wycinki z naszych lajwów. Możliwość zarabiania na filmach w serwisie YouTube wymaga założenia konta AdSense i połączenia go z kontem YouTube i jest dostępna już po wrzuceniu pierwszych filmów. Zarobki z reklam YouTube oscylują w granicach 0,3 – 2$ (standardowo liczyłbym 0,6$)  za 1000 wyświetleń filmu.

Donate

Donate

Donate czyli darowizna na dowolny cel jest kolejną szeroko stosowaną formą zarobkowania przez streamerów. Zarobki z tego źródła zależą tylko i wyłącznie od chęci naszych widzów do wspierania nas drobnymi wpłatami. O ile można takie darowizny zbierać na swoje prywatne konto bankowe o tyle łatwiej skorzystać z serwisów umożliwiających płatność przy pomocy PayPal’a/karty kredytowej. Dzięki takim serwisom mamy również możliwość zapisywania listy donatorów do pliku .txt (możemy z niego skorzystać przy pomocy Xsplita lub OBS, aby wyświetlić listę na ekranie) lub wysłania jej do innej aplikacji (np SubAlert). Przykładowe serwisy obsługujące darowizny to:  DonationTracker, ImRaising, StreamTip.

Programy afiliacyjne

G2A Goldmine

Praktycznie nie posiadając widzów można zacząć zarabiać w programach partnerskich sklepów.  Zazwyczaj polega to na odsyłaniu swoich widzów na strony danych sklepów przy pomocy naszych „partnerskich” linków. W zależności od programu partnerskiego określona kwota lub procent z kwoty zakupów zasili nasze konto partnerskie. W profesjonalnych sieciach afiliacyjnych osoby odesłane przypisywane są do naszego konta na stałe i każdy ich zakup w przyszłości będzie przynosił nam zyski. Należy pamiętać, że programy te nie dotyczą wyłącznie sklepów z grami, ale również sklepów ze sprzętem komputerowym. Na zachodzie bardzo popularny jest pogram partnerski sieci Amazon, którego sklep niestety  nie jest popularny u nas w kraju. Poniżej przedstawiam programy partnerskie, z których osobiście korzystam.

G2A Goldmine – sklep internetowy z dużą ilością gier i „marketem” (można sprzedawać swoje nie wykorzystane kody do gier). Zarobek uzależniony jest od ceny i rodzaju produktu. Dużym atutem jest dopisywanie kont „odesłanych” osób do konta partnera na stałe. Każdy kolejny zakup takiej osoby przynosi nam zysk.

Ceneo.pl – program partnerski porównywarki cenowej ceneo.pl . Nie tylko umożliwia on zarabianie na jakimkolwiek produkcie (można odesłać osobę na stronę z grą komputerową jak i pralką), ale również zarabianie na samym odesłaniu (około 20gr za wejście na stronę sklepu). Z uwagi na możliwość zarabiania na kliknięciach są one mocno weryfikowane i wszelkie próby sztucznego ich nabijania kończą się blokadą konta i środków.

– programy partnerskie mBanku dla właścicieli Blogów.

Znasz inne programy? Napisz o nich w komentarzu!:)

 • Jeśli znajdziecie jakiś błąd, albo uważacie, że warto coś dodać to piszcie w komentarzach!:)

 • Optimus Corn

  Jeśli możesz to napisz jak wygląda rozliczanie się z naszym państwem za zarobki internetowe, czy trzeba streamowanie lub Youtube zarejestrować jako działalność gospodarczą? Jak to wszystko wygląda pod względem prawnym itp.
  Dziękuję za odpowiedź w razie czego 🙂

  • Tutaj najlepiej pytać swojego urzędu skarbowego i tyle. Rozliczać się zgodnie z ich decyzją CHOCIAŻ i to nie gwarantuje że nagle się nie dopier@#$@ :/

 • dudu98PL

  Świetny poradnik. Wszystko ładnie opisane, mam nadzieję że będzie więcej takich poradników. Zapewne w niedługim czasie bardzo mi się przydadzą informacje zawarte tutaj.

 • dudu98PL

  @soushibo:disqus Warto wspomnieć o stronach typu adf.ly lub sh.st na których za skracanie linków otrzymujemy pieniądze. Zainteresowałem się tym ostatnio i np na sh.st wypłaty są 10 każdego miesiące a w 1 dzień uzyskałem 1.35$. Powoli się uzbiera do 5$ i kupię u Ciebie suba na twitchu ;]

 • Taktaktak

  Siema Sou, mam problem z programem partnerski Ceneo. Otóż kiedy dodaje nową kreacje wszystko jest ok, dostaje odpowiedni link. Natomiast kiedy zaglądam na listę kreacji nie ma tam jej i nie pojawia się przez dłuższy czas.
  Dzięki z góry za odpowiedź. 🙂

  • Mam to samo, chyba kreacje w postaci zwyklych linkow nie sa dodawane, moze gdybys baner zrobil czy cos to by dodalo :/

 • Kasy jak lodu hehehe 😀

  • Lepiej kasy mieć jak lodu niż kase za loda:|

   • No co racja to racja 🙂 Robić przyjemne z pożytecznym marzenie każdego Gamemingowca 🙂 Kiedy Sou będziesz sprawdzał pocztę proszę o dodanie do strumyków 🙂

    • Podania sprawdzam raz na 2 tygodnie okolo ;d

 • Slaz99

  A na tym ceneo to jak chcesz zarabiać to trzeba mieć 18 lat ?

  • Raczej tak :p Zawsze możesz na rodzica się zapisać;)

 • wrwerwew

  Nie wiem wgl po co te screeny jak i tak wszystko jest zamazane o ile rozumiem to w przypadku refów o tyle w reszcie nie. Jak masz problem z powiedzeniem i pokazaniem wprost ile zarabiasz nie twórz takiego artykuł czy jak tego nie nazwać. Są duzi ytb którzy nie mają problemu z pokazaniem analityki jutubowej (multi,mandzio).

  • Będę tworzył taki artykuł i zamazywał wszystko!

   • seevpo

    Sou znasz jakieś strony,które nie wymagają żadnej ilości lików na fb albo subów na yt? A są wypłacalne.G2A odpada małe zarobki a ceneo nie jest na fb.

  • P4SIO

   Gdyby zarabiał mało, to by nie zamazywał hahah 😀

 • Marcin

  Sou, mam do ciebie pytania dotyczące wypłaty z g2a. Czy juz takową odebrałeś? I gdy wpiszemy dane do naszego konta bankowego i wcisniemy wypłac to dostajemy jakies potwierdzenie na email, że pieniadze dostaniemy w przeciągu określonych dni roboczych?

 • AcheronWKR

  @soushibo:disqus Hej Sou 🙂 Mam pytanie jak radzić sobie z roszczeniami, do muzyki przy takich grach jak np NFS gdzie zawarte utwory są faktycznie istniejącą muzyką ? Wyciszanie muzyki jest trochę słabym rozwiązaniem ;/ Ewentualnie jak się odwoływać w takiej sytuacji ?

 • Adam Kkk

  Siema Sou zobacz tę strone http://adf.ly/?id=7764814. O co w niej chodzi? Chodzi o to że robisz reflinki ze strony jakiej chcesz. Wystarczy że ktoś wejdzie w twojego reflinka i zdobywasz wyświetlenie za które dostajesz dolary. Za około 1000 wyświetleń dostajesz 5$ to też zależy kto w chodzi w twoje linki. Z tego co ja u siebie widzę to dostaje się najwięcej za kliknięcia ze USA. Najlepiej wychodzą osoby które mają konta na yt i umieszczają to pod filmami bo mogą sobie przy tym dorobić od kilku dolarów do kilkunastu. Wypłaty są od 5$ i w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Ta strona wypłaca bo już sam sprawdzałem ale i też inni użytkownicy tej strony chwalą ją bo można sobie trochę kasy zarobić nie jest dużo z tego ale tak jak pisałem jak ktoś ma kanał na yt to zawsze wpadnie trochę.

 • Michał Andrzejczak

  Jeżeli nagrywamy filmiki na YouTube to zawsze warto włączać reklamy. Ja za prowizje z YT pojechałem z rodziną na wczasy, a raczej nie nagrywam filmów pod zarabianie z reklam. Dla dużych kwot trzeba się poświęcić na całego, ale małe kwoty – kilkaset zł miesięcznie można spokojnie wypracować nagrywając filmy raz na jakiś czas, choć trochę na ten temat warto wiedzieć. Dla zainteresowanych polecam tę stronę: http://www.zarabianie-na-youtube.pl

 • Ponanda

  @Sou Shibo mam pytanie, na tym programie ceneo , to od jakiej kwoty trzeba odprowadzać podatek? tak samo z dotacjami, trzeba od początku odprowadzać podatki, czy dopiero od jakiejś konkretnej kwoty? To dla mnie bardzo ważne 🙂

 • Hej Sou! Mam pytanie odnośnie ceneo.pl.

  Na twoim kanale na twitchu przy „Mój komputer” rozpisałeś w liście artykuły i dodałeś linki do ceneo. Czy ja mogę zrobić to samo? Gdzie mogę umieszczać te linki bez obaw? Jestem niepewny co do tego 🙂

 • Krzesisław Wacek

  Cześć Sou
  Mam pytania odnośnie G2A GoldMine:
  1. Czy można zmienić adres email PayPal’a w GoldMine?
  2. Czy trzeba odprowadzać podatek jakiś?
  3. Czy podczas rozsyłania reflinków pokazuje się ludziom moja nazwa użytkownika? (G2A GoldMine)
  Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam 🙂

 • Tymek Piłat

  Sou nagraj poradnik jak połączyć konto Paypal z kontem Streamtip .

 • Dominik Boczkowski

  A ty sou z usług której firmy z tych dwóch które podałeś korzystasz?

 • Bartek Uzdrowski

  na email dostałem wiadomość tylko że dostałem subskrypcje od danego widza… ale zadnych informacji na temat kiedy zostanę co i jak… ile musze czekać na wpłate

 • Piotr Ridinger

  Czesc zapraszam do polubienia nowego kanalu  zapewniamy mase smiechu , stream wysokiej jakosci bez lagow  Gramy w Fifa16 , CSGO , RUST , NFS MW , GRID 2, ROCKET LEAGUE, LOL , Gramy w widzami .rozmawiamy z nimi , także zapraszam do zalajkowania i bycia na bieżąco  https://www.facebook.com/Bigh3adtv/?ref=hl

 • Paweł Soroń

  Czy w wieku 13 lat można posiadać konto paypal?

 • Zrewolwerowany Kaloryfer

  Warto zapoznać się z Evilportem – często mają kampanie gier w formie filmów/streamów sponsorowanych, a od czasu do czasu robią fajne akcje z różnymi znanymi youtuberami.

  Mają też reflinki (dawniej portmmo właśnie) – polecam 🙂
  http://evilport.com/

 • Przemek

  z tego co zauważyłem każdy kto chce się wybić teraz zakłada kanał,strone
  czy cokolwiek innego ma ciężko raz widziałem osobe która poprosiła
  jednego z sławniejszych osób na yt i na fb i powiem wam że wiadomość od
  tej osoby rozwałiła mi normalnie łeb: odp od typa z YT: nie wspomoge
  twojego kanału mówiąc że polecam go skoro jest do dupy bez obrazy
  zastanów się nad robotą dla siebie pozdrowienia: taka to odp uzyskała
  osoba he teraz ja mam pytanie do SouShibo ! jeśli ja np chce zrobić
  kanał na YT olać fb i twita tego to wgl nie używam , to co mam zrobić
  kanał z zwariowanymi zdjęciami nagrać filmik o dupie marynie coś typu że
  to mój pierwszy kanał na którym chce nagrywać filmiki krótko lub długo
  metrażowe o grach aplikacjach programach itp itd lecz co z tego skoro
  jak bym udostępnił to na google + ,fb, i twit i nikt by tego nie
  zobaczył bo znajomych zero masz jakieś rozwiązanie co wtedy ma ktoś
  zrobić ? skoro mam mega pomysł wszystko co może byc obstukane i nic ? .
  wiadomość co napisałem wcześniej chciałem pokazać że wspomóc młodszych
  zakładających inne kanały się olewa i takich typu wiadomości mam setki
  dlatego niektórzy ! YT to debile a rozwijają sie że coś chcą pokazać
  pomóć nawet a robią idiote z każdego widza i tyle chce tylko odp na moje
  pytanie 😀

 • Mani3k

  Witam, na hitboxie możecie od razu dostać partnerstwo, wystarczy zarejestrować się tutaj: http://bit.ly/1SRJEGD i połączyć konto z hitboxem, macie od razu włączone suby i zarabiacie na reklamach dobre zarobki!

  Dodatkowo możecie połączyć konto z Youtube, wypłaty zawsze pod koniec miesiąca, lepszy partner od google!

  Pozdrawiam.

 • kubi

  Witam mam pytanko co do zarabiania na twitchu.Jeśli podam nr karty kredytowej to twitch moze mi naliczać jakieś opłaty?

 • atarynka

  Jak ktoś ma popularnego bloga to może jeszcze całkiem sporo zarabiać na AdSense, ale to też trzeba w odpowiednie sposób rozliczać: http://frappe.pl/jak-rozliczac-zarobki-z-google-adsense/ . No i to dość prosty sposób na dodatkowy przychód, więc warto o tym pomyśleć.